Bavorsko - zámek Herrenchiemsee | Bavorsko - zámek Herrenchiemsee

Bavorsko - Chiemsee

Zámek Herrenchiemsee se nachází v krásné alpské krajině a král Ludvík II. Bavorský ho realizoval na ploše 230 ha na ostrově Herrenworth na jezeře Chiemsee. Ludvík II. zakoupil ostrov v roce 1873, kdy se rozhodl vybudovat nové Versailles jako poctu Králi Slunce Ludvíku XIV., jehož palác Ludvík II. navštívil a studoval. Základní kámen byl položen 21. května 1878. Hlavním architektem byl Georg Dollmann, který rovněž pracoval na zámku Linderhof. Za tři roky práce byl zámek více méně hotový. V roce 1884 navštívil Ludvík II. své Versailles a to pouze jednou a jen na 9 dní. Zámek zůstal nedokončený, ale v době návštěvy Ludvíka II. byly místnosti obyvatelné. Ludvík nikdy nemínil dokončit všechny místnosti. Herrenchiemsee byl od začátku pojat jako dekorace, kde mělo být zařízeno jen několik pokojů ve střední části a holé sádrové zdi, zazděná okna a klenuté stropy ostatních místností sloužily pouze k zaplnění prostoru za průčelím postranních křídel. Dva roky po smrti krále byl zámek a okolí otevřeny veřejnosti.

Ve vstupní hale zámku se nachází velký bronzový páv, královský pták Bourbonských králů ve Francii, kteří byli známí svým zájmem o Orient. Schodiště je kopií slavného schodiště ve Versailles, navrženého pro Krále Slunce Francoisem d´Orbay. Díky prosklenému stropu je bohatě zdobené schodiště osvětleno přirozeným světlem. Mramorové zdi, postavy Diany a dvou nymf na mramorové fontáně byly vytvořeny v dílně Philippa Perrona. Lustr byl vyroben ve Vídni ve firmě Lobmeyer.

První předpokoj státních apartmánů pokračuje ve stylu Ludvíka XIV. Apartmány navrhli Georg Dollmann a Franz Widnmann. Podle Versailleského stylu začínají státní apartmány pokojem stráží. V první místnosti jsou obrazy v bílé a zlaté z doby Ludvíka XIV. Druhý předpokoj opět hostí dominantní sochu Ludvíka XIV. na koni. Oválná okna jsou stejná jako ve Versailles a proto se tomuto sálu říká sál Býčích očí. Státní ložnice je pravým srdcem zámku. Zde, stejně jako Ludvík XIV., měl Ludvík II. přijímat ráno a večer oficiální návštěvy. Středem místnosti je obrovská postel o rozměrech 3 x 2,60 metru. Závěsy kolem postele byly vyrobeny ještě před položením základního kamene zámku a pracovalo na nich sedm let 30 žen. Konferenční sál sousedí s ložnicí. Nad zlatým a bílým vyřezáváním je stropní malba s Olympskými bohy. Je zde obrovský portrét Ludvíka XIV. a scéna z Ludvíkova dvora. Draperie zdobí Bourbonské lilie. Jsou zde astronomické hodiny se Zemí, Měsícem a Sluncem a se znaky zvěrokruhu.

Velký zrcadlový sál opět napodobuje stejný sál ve Versailles. Navrhl jej Georg Dollmann a je ještě lepší kopií svého originálu. Je zde 17 velkých obloukových oken, sál je dlouhý 98 metrů a je zde 2000 svíček, které celý sál osvětlují.

Soukromá ložnice je ve stylu rokoka Ludvíka XV. Ludvíkova oblíbená barva modrá dominuje místnosti. Modrá lampa osvětlovala prostor a dodávala mu magické namodralé osvětlení. Bohatě zdobená postel nese dekorace se scénami s Venuší a Adonisem. Toaletní potřeby jsou z míšeňského porcelánu. Studovna je rovněž ve stylu Ludvíka XV. s malbami z jeho dvora a velkým portrétem tohoto monarchy. Vázy jsou speciální výroby z porcelánové dílny v Sevres. Modrý salon je rovněž vyzdobený v rokokovém stylu. Modré závěsy se doplňují se zlatou výzdobou.

Porcelánový pokoj je vyzdobený nejkrásnějším míšeňským porcelánem. Jídelna je velký oválný pokoj, jsou zde busty Ludvíka XV., Markýzy de Pompadour, Vévodkyně Maintenon a Vévodkyně Lavalliere. Malby zobrazují motivy s Amorem a Psýché. Je zde samoobslužný stůl, který se zasouval pod podlahu do kuchyně, kde se servírovalo jídlo. Je zde také unikátní lustr z míšeňského porcelánu.

Malý zrcadlový sál je 20 metrů dlouhý a byl vytvořený na paměť Malé galerie ve Versailles, která již neexistuje. Výzdobu představují kupidové, géniové, alegorie vědy a umění a postavy z řecké mytologie. Je zde 5 křišťálových lustrů.

Koupelna byla velice moderní s oválným bazénem z mramoru s mramorovým schodištěm. Šatna sousedí s koupelnou. Je zde výzdoba s Dianou v lázni.