Bavorsko - zámek Hohenschwangau | Bavorsko - zámek Hohenschwangau
Maxmilián II. Bavorský byl bavorským králem v letech 1848 až 1864. Maxmilián se narodil jako prvorozenné dítě bavorského následnického páru, jejichž sňatek se uskutečnil 12. října 1810 v Mnichově. Jeho otec Ludvík I. se roku 1825 stal druhým bavorským králem. Maminkou byla Tereza, dcera saského vévody Fridricha a jeho manželky Šarloty Mecklenburské.
Hohenschwangau leží při jezerech Schwansee a Alpsee, v nadmořské výšce 820 m n. m. Hohenschwangau bylo oblíbené rodinné sídlo krále Maxmiliána II., otce Ludvíka II. Maxmilián obnovil zámek téměř z trosek. Zámek stál na místě starého hradu a zaujímal mimořádně důležité místo v germánských tradicích. První hradby zde v 11. století vztyčili pyšní schwangauští rytíři. Později ho okupoval Hiltebold, křižácký rytíř. Císař Fridrich Barbarossa s doprovodem se tu zastavil na své první cestě do Říma. Hohenschwangau byl však spojován hlavně s mýtickou postavou Lohengrina, Labutího rytíře. Naznačovalo to i jméno hradu, které by se dalo přeložit jako Vysoký Labutín. Podle legendy se mladý rytíř právě z jeho hradeb vydal na svou slavnou výpravu k Rýnu, aby osvobodil Elsu Brabantskou. Schwangauští rytíři v 16. století vymřeli, hrad zůstal opuštěn a chátral. Když korunní princ Maxmilián v roce 1832 hrad objevil, nezbývalo z něj nic víc než romantické trosky obrostlé břečťanem. Maxmiliánovi se zalíbila jeho poloha, že se okamžitě rozhodl dát rozvaliny restaurovat. Výsledkem je perla novogotiky, pohádkový hrad s okny z barevného skla, který se ježí cimbuřími, balkony a věžemi vzpínajícími se k nebi.
Zámek Hohenschwangau není velký. Pokoje hlavních apartmá, zabírající první a druhé patro, jsou poměrně skromné, protože hrad byl spíše velkým letním sídlem než královskou rezidencí. Maxmilián pověřil umělce Dominika Quaglia a Moritze von Schwinda, aby stěny obnoveného hradu vyzdobili nástěnnými malbami, které by připomínaly jeho legendární minulost a hrdinské postavy Parsifala a Lohengrina. Pověst o Lohengrinovi zobrazovaly malby na stěnách Schwanrittersaalu, sálu Labutích rytířů, který sloužil jako hradní jídelna, a ostatní místnosti hradu zdobí mnohé další mytické náměty. V roce 1865 byl na zámek Hohenschwangau pozván Richard Wagner, poprvé bydlel s králem pod jednou střechou. Ze 4 věží romantického zámku hráli každé ráno královští hobojisté wagnerovské motivy - Ranní pozdrav, Královský pozdrav, a Wagnerova magická moc nad králem narůstala.