Bavorsko - zámek Linderhof | Bavorsko - zámek Linderhof

Bavorsko - Linderhof

Myšlenka postavit Linderhof se zrodila v hlavě Ludvíka II. při návštěvě Mezinárodní výstavy v Paříži roku 1867. Napoleon III. umožnil Ludvíkovi prohlídku Compiegne, Louvru, Tuileries a Versailles. Versailleský palác na citlivého Ludvíka zapůsobil tak silně, že si po návratu do Bavorska umínil postavit si repliku paláce krále Slunce, jako výraz absolutistické monarchie.

Výstavba zámku Linderhof v krásné horské krajině začala v roce 1870 pod vedením Georga Dollmanna a dokončena byla v roce 1878 jako památník absolutní monarchie francouzských králů. Zámek byl postaven v rokokovém stylu podle vzoru Bourbonských králů. Linderhof je jedinou stavbou, kterou Ludvík II. dokončil a také byl jeho nejoblíbenější rezidencí až do jeho tragické smrti v roce 1886.

Vstupní hala je obklopena červenými mramorovými pilastry a stojí zde jezdecká socha Ludvíka XIV. Je kopií sochy Francoise Girardona na Place Vendome. Západní gobelínový pokoj je monumentální soukromou místností. Pokoj je bohatě malířsky vyzdoben a jsou zde staré hudební nástroje, piano a harmonium z 19. století. Porcelánový páv je z dílny v Sevres a druhý takový stojí ve východním gobelínovém pokoji. Páv byl královým oblíbeným zvířetem. Audienční sál byl navržen v roce 1870. Je zde bohatě zdobený psací stůl a dva krby z Bardiglijského mramoru, nad kterými stojí jezdecké sošky Ludvíka XV. a Ludvíka XVI. Na stole leží psací souprava a bronzové hodiny. Dva zelené malachitové stolky byly darem Ludvíku II. od carevny Alexandry z Ruska. Ložnice je centrálním pokojem zámku a je také největším pokojem v zámku. Jsou zde modré královské motivy, lustr se 108 svícemi. Mramorové skulptury, štukové dveře a stropní malby představují scény z antické mytologie. Růžový pokoj sousedí s ložnicí. Původně sloužil jako šatna. Výzdoba je rokoková v pastelových barvách a představuje život francouzského dvora v 18. století a je zde také portrét milenky Ludvíka XV., Madame du Barry. Jídelna je oválná, vyzdobená v červené barvě. Na jídelním stole uprostřed místnosti stojí míšeňské porcelánové květiny. Stůl je samoobslužný, spustitelný dolů do kuchyně. Lustr je opět z míšeňského porcelánu. Východní gobelínový pokoj je vyzdoben motivy z řecké mytologie. Zrcadlový sál je nejbohatěji vyzdobeným pokojem v Linderhofu.

Park se rozkládá na ploše 198 akrů. Jsou zde severní svahy s vodopádem a s fontánou s Neptunem, jižní terasový kopec s klasickým kruhovým chrámem na vrcholu s mramorovou sochou Venuše. Maurský kiosek je exotickou stavbou, protože Ludvík II. se zajímal o orientální umění a orientální věci. Venušina jeskyně byla vytvořena v letech 1876 - 1877. Tato cementová konstrukce spočívající na železných nosnících je několik desítek metrů dlouhá a 15 metrů vysoká. Umělý vodopád spadal do jezírka, jehož hladinu čeřil pod vodou stroj. Za jezírkem je jeviště orámované krápníky; jeho pozadí tvořila malovaná scéna z prvního jednání Lohengrina. Ludvík II. zde poslouchal Wagnerovy opery, jezdil na loďce po jezírku a krmil labutě. Bylo zde podvodní osvětlení a barevné světelné efekty.